"Cause we grow better while learning effectively!"

Merhaba Ben Başak Bilgesu!

Eğitmenlik Yolunda...

Eğitmenlik yolunda ilerleme düşüncesinin netleştiği seneler olan 2020 yılı ve sonrasında temel odağının tamamen bu olmasına karar vermiştir.  Performansını geliştirmek için İnanç Ayar'dan Eğiticinin Eğitimi Programı’nı ve Başkent İletişim Akademi'sinden Seslendirme ve Oyunculuk eğitimlerini tamamlamıştır.

Dostlukları Korumak Adına...

Daha önce maalesef birden fazla kez yaşadığı "ÇÖKÜŞ" anlarını yönetebilmek için kendisine profesyonel bir network kurar ve bu kişilerin eğitimlerine dahil olur. Artık hayatında hep rehber gördüğü kişiler bulunmaktadır. Hayatında "ailem" diyebileceği dostlukları korumaya özen gösterir.

Birbirimize ihtiyaç duyduğumuz “destek”i sunalım

BAŞAK BİLGESU KİMDİR?

Birlikte huzur ve anlayış içinde, sakinlikle ve dengeyle yaşayabileceğimiz günler için kişilere kolaylaştırıcılık yapmak onu memnun etmektedir.

Küçük yaşlardan bu yana cesaretini ortaya koymayı seven Başak Bilgesu Gelbal; profesyonel nitelikte çalışmalarını 13 yaşından beri sürdürmektedir. Henüz ortaokulda (7. sınıf kademe) iken 23 Nisan gösterileri için farklı yaş gruplarından 3 sınıfı bir araya getirip bir ekip kurmuş ve dans gösterisi hazırlamıştır.

Hiç şüphesiz burada kurduğu dostlukların, kişilerarası iletişiminin, çabasızca kurabildiği güçlü, samimi bağın etkisi olağanüstüdür. Halen daha iletişimde olduğu dostluklarının kendini tanımasına ve geliştirmesine yönelik katkısı onun kıymet verdiği  en önemli unsurlardandır.

 

Lise dönemi 2000'li yılların başında Ankara'da o yıllarda Söğütözü'nde bulunan Mehmet Emin Resulzade Anadolu Lisesi'nde geçmiştir. Sahnede olma isteğini lisede ilk denemesinde gerçekleştirememiştir. Lisedeki 3. senesinde ise bu arzusuna kavuşacaktır.

2007-2012 senelerinde tamamladığı Hacettepe Üniversitesi İşletme Bölümü'nü ise gerçek anlamda gençliğinin tadını en çok çıkardığı anlar olarak niteliyor. Fransızca öğrenmeye başlaması ve Fransa'nın Lille şehrinde 1 dönem süren Erasmus süreci onun gerçek anlamda manevi dünyasının  zenginleştiği bir dönemdir. Artık filmler, kitaplar çok daha büyük keyif vermeye başlamıştır ona. Bu deneyimini tam anlamıyla "hediye"  ve "şans" olarak görmüştür.

Mezun olduktan sonra tekrar Fransa'ya gitmek için kolları sıvar. Bir yandan da "sahne" de olma isteği onun tekrar üniversite sınavına girip Eskişehir Anadolu Üniversitesi, Bilkent ve Hacettepe Üniversitesi Tiyatro - Oyunculuk sınavlarına girmeye yöneltir.

İkisinde de başarılı olamaz. Onun için bir "Çöküş" devridir bu dönem. Artık mezundur ve işsizdir.  Okulu da yoktur işi de. İçindeki kıvılcımı kaybettiğini düşünür. Sahip olduğu tüm güzel nitelikleri gölgede bırakır bu başarısızlıklar: Odaklanamamak.

Videoyu oynat

Yazarak Çalışmanın Faydaları

Not al gözünde büyümesin 🙂 Bu kanalda benim işime yarayan işlevsel örnekleri seninle paylaşıyorum.
Videoyu oynat

Kendi Işığına Güven !

Konuşmanın başlangıcı ve sonu çok önemli. İçimize sinen bir kapanış olmalı. Memnuniyetle ayrılmalı, tamamlanmışlık hissiyle dönmelisiniz.

Ailesinin yönlendirmesiyle KPSS kursuna ve İngilizce kursuna başlar. KPSS kursuna giderken oradaki kişilerden çok farklı olduğunu sezer. İngilizce kursunda ise başarılı olarak hedeflediği sınav puanını almıştır. ODTÜ'de tezsiz yüksek lisans programına kayıt olma imkanını yakalar bu puanı ile.

Kursa es verip, sadece ODTÜ'deki derslere odaklanmaya başlamıştır. Bu dönemde "İnsan Kaynakları" konusu ona seçebileceği, kendini geliştirebileceği bir alan olarak göz kırpar.

ODTÜ onun için tam anlamıyla bir okuldur. Burada yazma ve kritik değerlendirme becerisini yeniden inşa etmiştir.

2015 senesinde, "insan kaynakları" alanında profesyonel iş yaşamı başlamıştır. 2019 senesine kadar yaklaşık 4 sene içinde 3 farklı seçkin kurumda acı, tatlı, güzel, değerli veduygusal süreçler yaşar. Harika insanlar tanır. Ankara'da güzel bir çevre oluşturmuştur. Bu yıllarda iş hayatında geçirdiği sürece her zaman minnettardır. Bu esnada akademik ilgisi ve başarısı takdir görür ve bir yandan çalışırken diğer yandan Ankara Üniversitesi'nde tezli yüksek lisans sürecine başlama şansı edinir. Eğitim Bilimleri'ne duyduğu ilgisi, anlatma sevgisi, araştırma yeteneği veöğrenmeye olan ilgisi onu bir toplulukla tanıştırır. "Öğrenme Tasarımları" ve buradan doğan ilhamla "Learning- Mindset.blog" girişimini başlatır.  Yazılar yazar ve bu süreç ona çok keyif vermektedir.

Bu yıllarda aynı zamanda  devlet desteği ile farklı projelerle ve ailesinin de sunduğu imkan ile Çek Cumhuriyeti, İspanya, Hollanda, Almanya, Portekiz gibi yurtdışı deneyimleri ona bir "gap year" fikri vermiştir.  Görecek ne çok şey vardır... Bu onu büyüler. -Gap Year: Özellikle Fransız arkadaşlarında gördüğü lise ya da üniversiteden mezun olduktan sonra 20li yaşların başlarında dünyayı dolaşma, ne yapacağına karar verme senesi, kısaca "ara veriş".-

Ailesinin desteği ile bu fikri mümkün kılar. 2019 senesinde önce Bulgaristan'a ve oradan Litvanya'ya gider.  Yaklaşık 1 sene boyunca buralarda yaşar. Yine harika tecrübeler edinir. 2019 senesi onun zihnini resetlediği yıldır. Litvanya'da, şimdi hayatının vazgeçilmez parçası olan Yoga derslerini tanıma sürecine layık olur. Hem de yoganın doğduğu, kadim bilgilerin ülkesi: Hindistan'dan gelen ve halen iletişimde olduğu arkadaşları, akranları sayesinde... Hayatın ona sunduğu en güzel "hediye"lerden biri olduğunu fark edecektir.

Videoyu oynat

Destekleniyorum Hissi Neden Önemli?

Biraz Maslow’dan bahsettim... Bir de dün bir arkadaşımla İstanbul - Ankara şehirleri sohbeti yaptık. Çok hoşuma gitti. Sizinle paylaşmak istedim

Videoyu oynat

Size Rahatlık ve Fayda Getirecek Sihirli Soru

Sihirli cümlem size de ışıltı getirsin.

COVID döneminde ülkeye dönmesi ile birlikte tezini tamamlama motivasyonunu getiren topluluk ise önceden tohumlarını attığı, onu kafasının dağınık ve karışık olduğu bu dönemde yalnız bırakmayan Öğrenme Tasarımları'ndan başkası değildir.

Eğitmenlik yolunda ilerleme düşüncesinin netleştiği seneler olan 2020 yılı ve sonrasında temel odağının tamamen bu olmasına karar vermiştir.  Performansını geliştirmek için İnanç Ayar'dan Eğiticinin Eğitimi Programı’nı ve Başkent İletişim Akademi'sinden Seslendirme ve Oyunculuk eğitimlerini tamamlamıştır.

Onun için tam bir yatırım ve yaratım senesi olan 2021 ve 2022'de 100'den fazla kitap okur ve özetler.  Daha önce maalesef birden fazla kez yaşadığı "ÇÖKÜŞ" anlarını yönetebilmek için kendisine profesyonel bir network kurar ve bu kişilerin eğitimlerine dahil olur. Artık hayatında hep rehber gördüğü kişiler bulunmaktadır. Hayatında "ailem" diyebileceği dostlukları korumaya özen gösterir.

Aldığı eğitimler bir yandan devam ederken, hayatına dokunabildiği kişilerin yaşamlarında gördüğü olumlu değişiklik onu paylaşmaya, anlatmaya ve bunları sunabileceği daha derli toplu bir sistem oluşturmaya yöneltmiştir.

2023 senesinde başlattığı basakbilgesu.com sitesi bunlardan biridir. 

Hayat öğrenme tecrübeleri ile dolu...

Bizler yaşamın bir parçasıyız.

Birlikte huzur ve anlayış içinde, sakinlikle ve dengeyle yaşayabileceğimiz günler için kişilere kolaylaştırıcılık yapmak onu memnun etmektedir.

“Bu süreç tam anlamıyla bir keyiftir. Bunu beraber doyasıya yaşamak dileğiyle.” der: 

Birbirimize ihtiyaç duyduğumuz “destek”i sunalım

Sevgiler